Web Tasarımı İçin 10 İpucu

Web Tasarımı İçin 10 İpucu

Şubat 10, 2019 0 Yazar: atakan3193

Her işletme sahibi, ziyaretçileri bir sonraki adıma geçmeye teşvik eden bir web sitesi ister: satın alın veya iletişim kurun. Bu adıma dönüşüm denir ve liderinizin müşteri haline geldiği an. Web siteniz çok fazla trafik, ancak az sayıda dönüşüm içeriyorsa, bunun nedenini tanımlamanız gerekir.

Birçok faktörün soruna katkıda bulunabileceği doğrudur. İster inanın ister inanmayın, web tasarımı alıcılar ve seçimleri üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir. Çalışmalar ürün değerlendirmesinin yaklaşık 90 saniye sürdüğünü gösteriyor . Kullanıcılar web sitelerine o zamanın bir kısmını verir: sekiz saniyeden az. Bu ilk izlenimler yaklaşık yüzde 94 tasarımla ilgilidir. Dahası, kullanıcıların yaklaşık yüzde 75’i web sitenizin tasarımına dayanarak markanızın güvenilirliğini değerlendirecek.

Sitenizi ilk kez ziyaret eden çoğu ziyaretçi satın almaya hazır değildir. Seçenekleri araştırıyor ve seni başkalarıyla karşılaştırıyorlar. Rekabete nasıl yığıldığını biliyor musun? Pazar alanınızdaki liderler için web sitelerine bakın. Ardından, kritik gözünüzü içe doğru çevirin.

Web sitenizin tasarımını değerlendirirken ve hangi değişikliklerin en iyi sonucu vereceğine karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken 10 husus:

1. Renk

Gerçekleştirilebilir eylem çağrısı düğmesini (CTA) yeşilden kırmızıya dönüştürerek dönüşümlerde yüzde 21 artış sağladı. Ript Apparel düğmesini yeşilden sarıya dönüştürerek dönüşümlerini yüzde 6,3 artırdı. Kırmızı ve yeşilin, renk körlüğü veya eksikliği ile en çok mücadele ettiği renkler olduğunu bilmek de iyidir. Dahası, izleyicilerinizi düşünebilirsiniz. Kadınları hedef alıyorsanız, mavi, mor ve yeşil odaklanın. Erkekler için mavi, yeşil ve siyah’ı seçin. ( Açıkçası, bunlar genelleştirilmiş tercihlerdir. ) En az etkili renkler? Kahverengi ve turuncu.

2. Video

Ürün videoları genellikle satışları ve dönüşümleri artırır. Miktar değişebilir, ancak bazı şirketler yüzde 144’e varan bir artış  bildirmiştir . İşletmeler arası (B2B) veya hizmet tabanlı şirketler, hikayelerini paylaşmak veya farklılıkları hakkında konuşmak için video da kullanabilirler.

3. Kullanım kolaylığı

En önemli bilgiyi “ekranın üst kısmına” koyun. İnsanları kaydırmak ve istediklerini aramak için zorlamayın. Basit gezinme oluşturun, böylece kullanıcılar ilk sayfada bulunmayan öğeleri sezgisel olarak bulabilirler.

4. UVP’yi temizleyin

Eşsiz değer öneriniz nedir? Bilmiyorsan, bu senin ilk sorunun. İkinci problemin mi? UVP’niz de web sitenizin ziyaretçileri için belirgin değildir. Neden markanızı seçmeleri gerektiğini açıkça belirtin.

 

5. Sembollere güvenin

Yelp’ten gelen rozetler (veya diğer inceleme siteleri) ve PayPal’ın sertifika logosu, iki güven sembolü örneğidir. Paylaşmak için bir güvenlik mührü ya da sektörle ilgili herhangi bir sembolünüz olabilir. Müşterilerden gelen referanslar benzer bir amaca hizmet eder ve siz de bunları sergileyebilirsiniz. Amacınız, potansiyel alıcınızın, size iyi bir deneyim veya ürün sunmak için güvenebileceğini hissettirdiğinden emin olmaktır.

 

6. Ücretsiz teklifler

Bir beyaz sayfa ya da başka bir ücretsiz ürün teklif ediyorsanız, “ücretsiz” kelimesinin yüksek sesle ve net olarak geldiğinden emin olun. Birinin senden satın alamama nedenleri neler? Web siteniz ayrıca, müşteri gereksinimlerini proaktif olarak nasıl karşıladığınızı açıklamalı ve sorunları çözmelidir.

7. Kısa formlar

Potansiyel müşteriler sadece bu ücretsiz indirmeyi puanlamak için size şehirlerini, eyaletlerini, soy isimlerini, evcil hayvanlarının adlarını ve diğer altı bilgisini vermek istemiyorlar. Kısa tutun: Bir ad, e-posta adresi ve posta kodu ile gidin. Şu anda bir captcha testi kullanıyorsanız, bunun istenmeyen posta oranını değiştirip değiştirmediğini görmek için kapatmayı deneyebilirsiniz – spam’inizi artırmadan.

8. Sanal sohbet

Her zamankinden daha fazla insan, telefonu açıp bir seçenekler menüsü ile uğraşırken hızlı bir çevrimiçi sohbeti tercih ediyor. Sohbet etmek istemeseler bile seçeneğin mevcut olduğunu biliyorlar. Bu tek başına güvenini artırabilir.

9. Başlıklar

Büyük, başlık metninizin potansiyel müşterilerinizin hissettiği endişeleri gidermesi gerekir. Zamanlama konusunda endişeli mi? Süreç? Sonuçlar? Her ne ise, çözümü kalın harflerle belirtin.

10. Beyaz boşluk

Dağınık bir web sayfası çirkin görünüyor ve sıkışık hissediyor. Çok fazla öğe insanları şaşırtıp onları uzaklaştırabilir.