WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Aralık 23, 2018 0 Yazar: atakan3193

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Dünya üzerinde kullanılmakta olan web sitelerinin %35’inden fazlası WordPress tabanlıdır. Bir açık kaynaklı kod projesi olan WordPress kolay kullanımı, geliştirilebilir özellikleri ile web sitesi kurmak isteyen kişilerin imdadına yetişen en profesyonel işlerden birisidir. Peki, WordPress kurulumu nasıl yapılır?

WordPress Kurmak

WordPress bir internet sitesinin kurulumu yapmak için öncelikle bir hosting firması ile anlaşarak internetten alan satın almak gerekir. Bunun için firmalardan ucuzdan pahalıya bir çok farklı seçenek olduğu gibi bedavaya çok kısıtlı miktarda imkanlar sunan firmalarda mevcuttur. Bu internet alanına sahip olduktan sonra diğer adıma geçmek gerekir.

Hosting Yönetim Paneli Kullanımı

Hostinglerin sundukları alanların kullanımı için Cpannel gibi farklı sistemler kullanılmaktadır. FTP dizini olarak adlandırılan ve bu sistemler tarafından yönetilen bu kısma web sitesinin içerdiği dosyalar yüklenecektir. Bunun için hosting firmasının size sağladığı bağlantı adresi, kullanıcı adı ve şifre ile direkt olarak Cpannele bağlanabileceğiniz gibi filezilla gibi FTP yönetim sistemlerine kullanıcı adı, şifre ve IP adresini yazarak bilgisayarınızdan da FTP klasörlerinizi kontrol edebilirsiniz. Bu klasörlere erişim sağladıktan sonra dosyaların buraya yüklenmesi işlemi kalmaktadır.

Dosyaları FTP Dizinine Yüklemek

Hostingin sağladığı FTP dizinine eriştikten sonra WordPress’in kendi resmi sitesinden en son WordPress dosyasını indirmek gerekir. Bu dosya bir sıkıştırılmış dosya olarak inecektir. Daha sonra bu indirilen dosya FTP dizini içinde Cpannel ya da filezilla üzerinden “www” isimli klasör yada “public_html” klasörü içerisine çıkarın.

Burada önemli olan direkt olarak WordPress klasörünü değil klasörün içindekileri açmanızdır. Aksi taktirde web sitesinin adı www.websitesi.com/wordpress gibi olacaktır. Bu işlem sonrasında tarayıcınıza web sitenizin adınızı girdiğinizde kurulum adımları başlayacak ve WordPress kurulumu otomatik olarak gerçekleştirecektir.