360 Derece Fotoğraf Nasıl Çekilir?

0
924

Fotoğraf çekerek, bulunulan güzel anları ölümsüzleştirmek ve yıllarca o anları hatırlamak, çok keyif verici bir durumdur. Teknolojinin gelişmesi, fotoğrafçılık sektöründe de ciddi anlamda gelişmeler mevcuttur. Bu gelişmişlik özellikle fotoğraf makinelerine yansımaktadır. Profesyonel makineler piyasada fazlasıyla bulunmakta ve gelişmiş özellikleri ile dikkat çekmektedirler.

Fotoğraf makinelerin profesyonel olması, ilk olarak zoom özelliği sayesinde çok uzak noktaları yakın hale getirebilmesidir. Görüntü kalitesinin çok iyi seviyede olması, birtakım ekstralara sahip olması da güzel bir fotoğrafa sahip olunmasını sağlamaktadır.

Aynı zamanda bulunulan ortamın 360 derece fotoğrafını çekebilme özelliğine sahip makineler de bulunmaktadır. Bu özelliğin nasıl kullanıldığı konusunda detaylı anlatımlar ve farklı teknikler vardır.

360 derece fotoğraf nasıl çekilir?

Öncelikle makinenin 360 derece fotoğraf çekebilme özelliğinin olması gerekir. Bulunulan noktada, makine sahibi yada makinanın sabit kalması yada sabitlenmesi gerekir. Öncelikle uzaklık yakınlık olarak makine ayarlanır. Daha sonra sabit bir konumdan başlamak şartıyla fotoğraf dikey değiştirilmeden çekilmeye başlanır. İlk fotoğrafın sağ köşesine dikkat edilir, hatta bir nirengi noktası seçilir.

Çünkü yeni fotoğrafın bu nirengi noktasından başlaması gerekir. Bu şekilde üst üste çekilecek olan fotoğraflarla, kullanıcı aynı noktaya ulaşır. Gelişmiş makinaların sahip olduğu bu özellik sayesinde fotoğrafları otomatik olarak birleştirir ve 360 derece bir fotoğraf oluşur.

360 derece fotoğraf çeken uygulamalar

Aşağıda sizler için 360 derece çekim yapabilen uygulamaları listeliyoruz.
Google Street View Android uygulamasını indirin.
Google Street View IOS uygulamasını indirin.
Photonomie IOS uygulamasını indirin.

(149)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER