3D yazıcıyla üretilen otomobil

0
513
3D yazıcıyla üretilen otomobil

Pek çok nesnenin üretilebildiği 3D yazıcıyla bu kez de gerçek boyutlarda, normal çalışan bir otomobil üretildi.

Küçük boyutlu evler ve mikro yaşam alanları yer sıkıntısı sebebiyle yaygınlanmış olsada günümüzde bir trend haline gelmiş durumda. Bu trendi minimal eşyalar ve araçlar izliyor. Özellikle mikro boyutlu elektrikli otomobiller kısa mesafe ulaşımları için oldukça revaçta.

Paris Otomobil Fuarı ’nda tanıtılan bu mikro elektrikli otomobili farklı kılan ise 3D yazıcıyla üretilmiş olması. 3D yazıcılar kullanılarak yapılan ve sahibinin isteklerine göre özelleştirilebilen bu otomobilin üreticisi ise Japonya’nın en köklü otomotiv şirketlerinden biri olan Honda.

3D yazıcıyla üretilen otomobil

 

Görünüş açısından standart bir elektrikli otomobil olarak görünse de değiştirilebilir yapısı onu farklı kılıyor. Boyutundan ve ağırlığından tutun da bagaj bölümüne kadar herşeyi kişiye özel olarak üretilebilen otomobil yoğun ilgi görmesine rağmen yazıcıyla üretilmiş olması güvenlik konusunda birtakım şüpheler uyandırdı.

Honda konuyla ilgili yaptığı açıklamalarıyla şüpheleri büyük ölçüde yıkmayı başardı. Yazıcıyla çıkartılan panellerin altına, motorsiklet deneyimleriyle ürettikleri boru temelli bir iskelet kurduklarını söyleyen şirket yetkilileri tasarım konusunda güvenilir bir şirket olan Kabuku ‘nun da projeye destek verdiğini belirttiler. Ayrıca 3D yazıcıyla üretimin hem maliyeti azaltacağını, hem de tasarım ve üretim süreçlerinde ciddi zaman tasarrufu sağlayacağını vurgulayan şirketin amacı bütün testleri tamamlayarak seri üretime geçebilmek.

Honda tarafından Paris Otomobil Fuarı ’nda sergilenen prototip şuan da kullanılabilir durumda hatta test etmek isteyenlere fuar alanı için de tur atabilme şansı veriliyor.

(3)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER