Akıllı telefonların şarj süreleri nasıl uzatılır?

0
720
Akıllı telefonların şarj süreleri nasıl uzatılır?

Bildiğiniz üzere akıllı telefonlar hayatımıza yüzyılın sendromuyla beraber girdi ve teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin bu sendrom yakamızı bir türlü bırakmadı, bırakmıyor.

Yüzyılın sendromu = Şarj sendromu 🙂

Peki telefonumuzun şarj süresini uzatmak için kendi imkanlarımızla neler yapabiliriz?

Bu yazımızda büyük tasarruflar için alınabilecek küçük önlemlerden bahsedeceğiz. Umarız yaranıza bir nebze merhem olabiliriz.

1-İlk önlemimiz akıllı telefonlarda en çok şarj tüketen unsurlardan biri olan ekran aydınlatmasıyla ilgili. Ekran parlaklık seviyeniz ne kadar düşük olursa o kadar şarj tasarrufu sağlamış olursunuz. Mesela gündüzleri %50 seviyesinde aydınlatma kullanabilir geceleri bu seviyeyi en düşüğe ayarlayabilirsiniz. Ayrıca kullanmadığınız zamanlarda ekranın açık kalmaması için otomatik tuş kilidini 30 saniyeye ayarlamanız yararınıza olur.

2-AMOLED ekranlar beyaz gibi açık renklerde aydınlatma için daha fazla güç tüketirler. Eğer telefonunuz AMOLED ekrana sahipse siyah tonlarda duvar kağıdı kullanmalısınız. SLCD ve LCD ekranlarda herhangi bir fark olmuyor.

3-Animasyonlu duvar kağıtları telefonun donanımını daha çok kullandığından daha fazla güç tüketiyor. Bu sebeple animasyonlu duvar kağıtlarından arkanıza bakmadan kaçın.

4- Widget‘lar, hem veri bağlantısı çeker hem de donanımı kullanır. Çok gerekli olmadıkça kullanmayın.

5- Wifi ,GPS,bluetooth,3g ve 4g yi kullanmadığınız zamanlarda devre dışı bırakın. Unutmayın hepsi birer şarj düşmanı.

6- RAM’ inizi sürekli temizleyin ve arka planda çalışan uygulamaları kapalı tutun. Bu işi otomatik yapan uygulamalar mevcut. Fakat bu uygulamalar da sürekli güç harcadığı için ne kadar sağlıklıdır bilinmez. Karar sizin.

7- Önemli olanlar haricindeki uygulamaların bildirimlerini kapatın. Herşeyi de anında bilmeyiverin bir şey olmaz. 🙂

8- E-postanızın otomatik indirme özelliğini devre dışı bırakın. Lazım olduğunda açar okursunuz.

9-Elektronik aletler sıcağı sevmez. Telefonunuz da sevmiyor. Sıcağa maruz bırakmamaya özen gösterin.

10-Titreşimi kapalı tutun. Sadece zil sesi titreşimini değil,tuş ve uygulama titreşimlerini de kapatın.

Son olarak işletim sisteminizi ve uygulamalarınızı daima güncel tutun. Kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzdan uzaklaştırın.

Ayrıca telefonunuzda oyun oynamayın,Facebook,İnstagram,Twitter ve Snapchat gibi uygulamalardan uzak durun. Whatsapp kullanmayın. Swarm ‘da check-in yapmayın. Gerekmediği sürece(Alo dan alo ya) telefonu elinize hiç almayın.

Şaka bir yana umarız yazımızın faydasını görürsünüz ve şarj kabusunuz biraz olsun hafifler diyerek sevgilerimizi yolluyor ve yazımızı burada noktalıyoruz.

(51)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER