Çin dünyanın en büyük uzay gemisini üretiyor

0
894
Çin dünyanın en büyük uzay gemisini üretiyor

Uzay araştırmalarına büyük yatırımlar yapan ve uzay turizmi konusunda oldukça kararlı olan Çin, dünyanın en büyük uzay gemisini yapmak için kolları sıvadı.

Uzay turizmine 1,5 milyar dolarlık yatırım yapan ve 2011 yılında yapımına başladığı dünyanın en büyük radyo teleskobu olan FAST‘i kısa bir süre önce aktif hale getiren Çin, şimdi de dünyanın en büyük uzay gemisini yaparak yatırımlarına yenilerini ekleyecek.

Çin dünyanın en büyük uzay gemisini üretiyor

Çin’in planladığı uzay gemisi hakkında New Scientist’in yaptığı habere göre farklı özelliklere sahip iki modeli bulunacak olan gemi tek parça olarak tasarlanmış. 100 ton‘luk model 20 kişiyi 130 km yüksekliğe taşıyabiliyorken, 10 ton‘luk küçük model 5 kişilik bir kafileyi 100 km yüksekliğe taşıyabilecek. 2020 yılından itibaren yaşanacak gelişmeler doğrultusunda uzay seferlerine başlamayı hedefleyen ekip önümüzdeki iki yıl boyunca test uçuşlarını tamamlayacak. Amerikan Uzay ve Havacılık Müzesi Müdürü Roger Launius konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Uzay ve ulaşım araçları ile alakalı çizimler yapmak, olasılıkları konuşmak inşasından her zaman daha kolay olmuştur.” dedi.

Çin’in düzenlemeyi planladığı bu uzay seferlerine katılmanın maliyeti ise 200.000 ila 250.000 dolar arasında değişiyor.

(129)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER