Dropbox ve Google Drive erişim yasağı!

0
688
Dropbox ve Google Drive erişim yasağı !

Dünyanın en çok tercih edilen bulut servislerinden olan Dropbox ve Google Drive ‘a Türkiye ‘de erişim engeli getirildi.

Milyonlarca kullanıcısı bulunan ve bulut servisleri denince akla ilk gelenlerden olan Dropbox ve Google Drive ‘a erişimin engellenmesinin ardından OneDrive ve GitHub ’a da erişim yasağı konuldu.

Erişim Engelleme Kararlarının Gösterimi (EEKG) üzerinden yapılan sorgulamaya göre Google Drive’a erişimin engellemesiyle ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ’nun idari tebbiri bulunuyor. Tedbir metni ise şu şekilde:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (drive.google.com) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nın 08/10/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-156393 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”

Dropbox ve Google Drive’a erişim neden engellendi?

Erişim engeliyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen konuyla ilgili birtakım söylentiler bulunuyor. En çok üzerinde durulan söylenti ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ‘ın bazı e-postalarının RedHack tarafından hacklenerek Dropbox ‘a yüklenmiş olduğu gerekçesiyle Dropbox ve Google Drive ‘a erişimin engellenmiş olması.

Konuyla ilgili bir açıklama da Bilişim hukuku uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz ‘den geldi. Akdeniz, Twitter üzerinden ”Redhack’in paylastigi Enerji Bakaninin maillerinin indirilmesini engellemek icin Turkiye’den Dropbox’a ve Google Drive’a erisim engellendi.” mesajını paylaştı.

Dropbox’a nasıl girilir?

Erişim yasaklarından bir süre sonra Google Drive‘a erişim izni verildi fakat Dropbox‘taki yasak henüz kaldırılmadı. DNS yoluyla da erişilemeyen Dropbox‘a VPN servisleriyle erişmek mümkün.

Dropbox’a Chrome üzerinden ücretsiz olarak hizmet veren ZenMate VPN eklentisiyle erişebilirsiniz. ZenMate VPN ’i mobil cihazlarınızda da kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yerleşik VPN kurulu Opera VPN tarayıcı ile de iOS ve Android mobil cihazlarınız üzerinden Dropbox’a ulaşabilirsiniz.

(54)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER