Elektrik İletimi Gerçekleştirilecek

0
603

ABD’li olan Federal Enerji Düzenleyici Komisyonunun yapmış olduğu açıklamalarda, Apple şirketinin alt kuruluşu olan Apple Energy’nin elektrik iletimini gerçekleştirmek amacıyla yapmış olduğu başvurunun da onaylandığı belirlendi.
Yapılan açıklamalarda, Apple Energy’nin yaptığı başvurunun, komisyonunda piyasa tabanlı olarak fiyat oran koşullarına uymuş oldukları da ifade edilerek, şirketin yarından itibaren de elektrik iletimine başlayacağı belirlendi.
Apple Energy, geçen sene Kaliforniya’nın San Francisco kentinde 130 megavatlık bir güneş enerjisi santraline de 850 milyon dolar kadar yatırım yaptığı biliniyordu. Şirketin de Nevada eyaletinde olan Nevada Power Company isimli firmada 19,9 megavatlık, Arizona eyaletinde de Salt River Project’de 50 megavatlık, California Bağımsız Sistem Operatörün’de ise 130 megavatlık kadar elektrik üretim kapasitesi hakkı da bulunmakta.
FERC’in elektrik üretim izni, Apple Energy’nin söz konusu santrallerden de elektrik iletimine izin veriliyor. Apple ise güneş enerjisinden üretmiş olduğu elektriği kendi ofislerinin de, data merkezlerinin de altyapısının enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanıyor.
Uzmanlar ise Apple’ın Amerikalı olan tüketicilere de elektrik satabilmek amacıyla daha büyük yapılan yatırımlara gereksinimin olduğunu vurgularken, FERC onayının sayesinde de Apple’ın kendi ürettiği halde kullanmadığı elektriği de yerel dağıtım şirketlerine de pazarlayabileceğini belirtiyor.

(4)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER