“Ermeni Soykırımı” İddiaları “The Promise” ismiyle Beyaz Perde’de

0
539
ermeni-soykirimi-the-promise-film

Birinci Dünya Savaşı esnasında Osmanlı İmparatorluğu’nun doğu illerinde yaşayan Ermeni’lerin birtakım sebeplerden dolayı göçe tabi tutulması olayı olan ve bugün Ermeniler tarafından ‘’Ermeni Soykırımı’’ olarak nitelendirilen tartışmalı konu film oldu.

Gerek fikir ayrılıklarının yaşandığı bir konu olması, gerek Birinci Dünya Savaşı’nı da içeriyor olması nedeniyle film vizyona girmeden oldukça ses getirdi. 11 Eylül 2016’da Toronto Film Festivali’nde gösterime giren film aslında bir aşk hikayesini anlatıyor. Osmanlı İmpratorluğu’nun son zamanlarında, Paris’te doğup büyümüş bir Ermeni kız, Paris’te yaşayan Amerikalı bir gazeteci ve Osmanlı vatandaşı olan Ermeni bir tıp fakültesi öğrencisinin arasındaki aşk üçgeni hikayesinin altında Ermeni göçü anlatılıyor.

Yönetmen koltuğunda yönettiği filmler arasında Hotel Ruanda ve Babam İçin gibi eserler olan Kuzey İrlandalı Terry George var. Tarihi konulara değinmeyi seven George 2012 yılında kısa film dalında Oscar Ödülü almıştı. Filmin senaryosu da Terry George’a ait olmakla birlikte geçmişinde uyarlama senaryo dalında Oscar Ödülü‘ne adaylığı olan Robin Swicord’da ona eşlik ediyor.

Kanadalı oyuncu Charlotte Le Bon Fransa’da yaşayan Ermeni kızı Ana karakterini canlandırırken Amerikalı gazeteci Chris’i, Oscar’lı oyuncu Christian Bale oynuyor. Star Wars: Güç Uyanıyor’un Poe Dameron’u Oscar Isaac ise tıbbiyeli Michael rolünde. İskenderun’daki Musa Dağ’da 53 gün boyunca Osmanlı askerleri tarafından kuşatılan Ermenilerin yaşadıklarına da değinen filmde kurgular genel hatlarıyla Türkler’in aleyhinde gibi gözüküyor.

the-promise-filmi-2
Yönetmen Terry George’un açıklamalarına göre ilk olarak tehcirden ABD’ye kaçan bir Ermeni ailenin çocuğu olan MGM’in sahibi Kirk Kerkorian’ın Forty Days of Musa Dagh (Musa Dağ’da 40 Gün) romanını filmleştirmek istemiş fakat Türk Hükümeti baskı yapınca vazgeçilmiş. 1970’lerde ise Sylvester Stallone kitabı film yapmak için işe girişmiş ancak o da aynı durumla karşılaşmış. Ayrıca George çekimler sırasında hiçbir PR çalışması yapılmadığı için ve çekimler Orta Doğu’da gerçekleştirilmediğinden filmin şuanda çekilebildiğini belirtiyor.

Ermeni Soykırımı iddialarını Türk’lerin aleyhinde destekleyen System Of A Down grubunun lideri Serj Tankian’ın Facebook paylaşımı ise oldukça tepki topladı. Filmin henüz yayınlanmadan düşük not almasını soykırım suçlamasını reddedenlere mal eden Tankian’ın gönderisinin altındaki yorumlarda ortalık karıştı. Grup, konserlerinde sık sık ‘Holy Mountains’ adlı şarkılarıyla soykırım iddiasıyla ilgili propaganda yapıyorlardı.

Türkiye’de ne zaman vizyona gireceği henüz bilinmeyen fakat önümüzdeki günlerde ciddi tartışmalara yol açacak filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

(37)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER