Facebook Messenger yeni gizlilik dönemi

0
656
Facebook Messenger yeni gizlilik dönemi

Facebook, geçtiğimiz Nisan ayında Whatsapp‘ın geçtiği baştan uca şifreleme sistemine benzer bir özellik getiriyor.

Günümüzde oldukça popüler olan sosyal medya mecraları, akıllı telefonlar ve internet siteleri pek çok bilgiyi depolayarak bünyesinde tutuyor. Özel hayat gizliliği konusunda ciddi prensipleri olan uygulamalar ise azınlıkta. Whatsapp geçtiğimiz Nisan ayında bu konuda ciddi bir adım atarak, 1 milyar kullanıcısının güvenliğini korumak adına tüm konuşmaları baştan uca şifreleyen bir sistem getirdi. Whatsapp kullanıcıları bu özellik sayesinde yazışmalarının üçüncü şahısların eline geçmeyeceğinden emin, içleri rahat bir şekilde uygulamayı kullanabiliyor.

2014 senesinde Whatsapp ’ı satın alan 900 milyondan fazla kullanıcısı olan Facebook da benzer bir sisteme geçiş yapıyor. WIRED‘a konuşan Facebook sözcüsü güncelleme hakkında “Mesajlarınız zaten güven altındaydı ancak gizli sohbetler özelliğiyle yazışmalar sadece bir cihazdan diğerine gidecek şekilde şifrelenecek.” şeklinde açıklama yaptı.

Facebook Messenger‘ın yeni güncellemesini yaptıktan sonra herhangi bir uyarı almıyorsunuz fakat Yeni Mesaj seçeneğine bastığınızda sağ üstte Gizli butonu beliriyor. Böylece Snapchat‘te olduğu gibi belli bir süresi olan mesajlar yollayabiliyorsunuz. Yolladığınız mesajı beş saniyeden, bir güne kadar zamanlayabiliyorsunuz.

Bu bağlamda Signal gizliliği önemseyen kullanıcıların uzun süredir tercih ettiği bir uygulamaydı. Kısa bir süre önce de Google Allo Messenger‘ı kullanıma sunarak benzer bir adım atmıştı.

Facebook bunlardan farklı olarak gizliliği bütün mesajlara değil sadece sizin seçtiğiniz zamanlarda uygulamanıza izin veriyor.

(34)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER