Facebook’ta Mutlaka Bilinmesi Gereken 5 Güvenlik Önlemi

0
700

Ünlü sosyal medya sitesi Facebook içerisinde gerekli olan güvenlik önlemlerinizi alsanız dahi dikkat etmeniz gerekli olanları Trend Micro açıklıyor…

Dünya çapında internet kullanıcılarının en çok tercih ettiği sitelerin başında gelmekte olan Facebook, yurdumuzda da aşırı yoğun olarak kullanılıyor. Bu ilgi, saldırganların bireysel bilgiler için iştahını kabartmaktadır. Sosyal medya sitesi üstünde gerekli güvenlik önlemleri “seçenekler” sekmesinden yapılsa dahi unutulmaması gerekmekte olan noktalar bulunmaktadır.

Trend Micro Güvenlik Araştırmalarından Sorumlu olan Başkan Yardımcısı görevli RikFerguson, kullanıcıların dikkat etmesi gerekmekte olan 5 maddeyi şöyle sıralıyor:

Gizlilik Ayarlarını Kontrol Edin!

  1. Lakin bir arkadaşınızın durumunda paylaşmış olduğunuz iletinin gizlilik seçeneklerini kontrol etmezseniz, kendi kendine “arkadaşınızın arkadaşları” mesajınızı görebilecek biçimde ayarlanır.
  2. Paylaştıklarınızın istemediğiniz bireyler tarafınca görülüyor olmasının önüne geçmek için gizlilik seçeneklerini yapmanız da yeterlidir olmuyor. Lakin sizin paylaşmış olduğunuz paylaşımın altına herhangi bir Facebook kullanıcısı etiketlenirse, bahsi geçen kişi bütün konuşmaları ve paylaşımınızı görüyor.
  3. Kamuya açık bir aktivite veya sayfada bir paylaşımda bulunmuş olduğunuzda, bu paylaşımın gizlilik seçeneklerini hiçbir şekilde değiştiremezsiniz. Sadece bahsi geçen paylaşımı kendi profilinizden kaldırabilirsiniz.

    Facebook’ta İstemediğiniz Kişileri Yönetin!

  4. Gizlilik seçeneği “Arkadaşlarımın arkadaşı” olarak belirlenmiş bir paylaşımı arkadaşınızın durumuna yerleştirmiş olduğunuzda, “İstemediğiniz” bireyler de o paylaşımı görecek. Bu nedenle onlar sizin arkadaşınız.
  5. Paylaştıklarınız herkese açık olsun veya yalnızca dostlarınızın arkadaşları görebilsin, tanımadığınız çoğu bireyin sizi gördüğünü ve arkadaşlıktan çıkardığınız bireylerin dahi sizi takip edebildiğini unutmamalısınız. Bu yüzden paylaşımlarınıza her daim dikkat etmelisiniz.

(27)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER