Ford’un Otomatik Sürüş özellikli yeni otomobilinde Direksiyon yada Pedalları yok

0
499

2021’e kadar piyasalara çıkacak olan Ford’un geleceğin otomobili olarak tanıttığı araçta pedallar yada direksiyon olmayacak. Geçtiğimiz Salı günü firmadan gelen açıklamaya göre herhangi bir araç sistemini üzerinde barındırmayacak olan araç kişisel direksiyon yada pedallar olmadan kendi kendini sürebilecek. firma ‘ bütün işi sensör ve software yazılımına bırakın’ diye bir açıklama yapan firma direksiyon yada pedal taşımayan aracın yalnızca kendilerine ait olmadığını Google’ın da aynı tipte pek çok prototipe sahip olduklarını söyledi.

Ford bu yeni modelin üretimi için silikon vadisi de dahil olmak üzere pek çok yerden teknisyenler toparlayarak geniş bir takım yarattı. Aynı zamanda takım otomatik sürüş sistemine pek çok yeni teknoloji aygıtta geliştirdi. Bu yeni aygıtlardan bazıları 3D yer taramalı haritalar ve ekstra hassas hareket sensörleri.

Bu yıl içinde yeni arabanın deneme sürüşleri başlayacak. Ford’un otomatik sürüş konusunda 30 farklı model aracı daha olduğu düşünüldüğünde son aylarda otomatik araçlar için yapılan gelişmeler özellikle Ford firmasının katkılarıyla büyük bir ilerleme sürecine girmiş gibi görünüyor. LİDAR sensörleri sayesinde gece bile yolları naviyasyon sistemi sayesinde rahatlıkla bu yeni araçlar bulabiliyor.

Bu gelecek taşıyan otomobiller günlük yaşantımıza ne zaman girer bilinmez ama jetgiller devri hala çok uzakta gibi görünüyor.

(5)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER