Google’ın Yeni Video Arama Uygulaması Kullanıcılara bir Skype Alternatifi Sunuyor

0
542

Apple’ın Facetime, Microsoft’un Skype gibi görüntülü konuşma uygulamalarından sonra Google’da bu modaya dahil olarak kendi yeni görüntülü konuşma uygulamasını yaratmayı düşünüyor. Bu yeni uzantının adı Duo ve diğer videolu arama uygulamalarının aksine yanında pek çok yenilikle beraber geliyor.

İlk olarak Google tarafından Mayısta çıkarılacağı duyurulan Duo kullanılmaya bu Salıdan itibaren başlayacak. Google’ın mesajlaşma uygulaması olan Hangouts kendi bünyesinde görüntülü aramaları da desteklese de Google’ın bu yeni uygulamayı çıkarmasındaki asıl amaç görüntülü aramaları özellikle akıllı telefonlar için daha basit ve kullanışlı kılmak.

Burda Duo hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler:

Başlangıçta; Duo’yu akıllı telefonunuza indirdiğinizde ilk olarak ön kameranızla etkileşime giren uygulama sayesinde ilk açılışta karşılaşacağınız ilk görüntü kendi yüzünüz oluyor. Altta yeni bir sohbet başlatmanıza imkan veren tuşun yanında eski aramalarınızı görebileceğiniz birde sayfa var. Sayfada sağ köşeye tıkladığınızda aynı zamanda ayarlar ve destek hattını da bulabileceğiniz bir ekstra menüsü sizlerle. İzin verirseniz Duo aynı zamanda sizin telefon rehberinizdeki bağlantılarınız dan aile ve arkadaşlarınızı da rahatlıkla bulmanız için kendini senkronize edebilir. Basit arayüzleri sayesinde bir konuşma yaparken Duo menüsü içerisinde de rahatlıkla dolaşabilirsiniz.

Skype uygulamasından farklı olarak Duo’da ayriyeten Knock Knock adında bir özellik bulunmakta. Bu özellik sayesinde videolu arama karşı taraftan cevaplanmadan önce o kişinin canlı bir videosunu görebilirsiniz. Buda bağlantı sırasında o kişinin sizi görüp göremediğini rahatlıkla kontrol edebilmenizi sağlıyor. Knock Knock yalnızca rehberinizde numarası olan kişiler arasında geçerli yani bir yabancı tarafından rahatsız edilme olasılığınız kesinlikle yok. Iphonelar için bu özellik yalnızca uygulama açıkken kullanılabilir. Eğer bu arayüzü kullanmak istemiyorsanız kullanmak zorunda değilsiniz uygulama ayarlarından istediğiniz zaman pasif hale getirebilirsiniz.

knock knock

Bütün bunların sonunda bir şeyler söylemek gerekirse Duo bütün aile bireyleri, arkadaşlar ve tanıdıklar arasında kullanımı basit, kullanışlı ve oldukça eğlenceli bir uygulama olabilir. Google bu uygulamayla bir kere daha amacına ulaşmış gibi: bütün insanlar için anında görüntülü konuşmayı kolay ve ulaşılabilir kılmak!

 

(32)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER