iOS 10’da güvenlik açığı bulundu

0
528
iOS 10’da güvenlik açığı bulundu

Apple’ın iOS 10 mobil işletim sistemi versiyonun’da, iTuners ‘ tan kaynaklanan oldukça önemli bir güvenlik açığı keşfedildi.

Elcomsoft adlı bir Rus güvenlik şirketinin bulduğu açık iPhone ve iPad’lere yetkilendirilmemiş bir biçimde dışarıdan erişim sağlanabildiğini gösteriyor.

Elcomsoft şirketinden bir yetkilinin Forbes ‘ta yaptığı açıklamaya göre iOS 10 ‘daki bu açık nedeniyle iPhone ve iPad ‘ler savunmasız kalıyor. Yeni şifre doğrulama prosedüründeki açık, güvenlik kontrollerini rahatça geçilerek cihaza doğrudan erişim sağlanmasına neden oluyor.

Sorun iOS 10 ’da, iOS 9 ve öncesi versiyonlardakinden 2500 kat daha hızlı şifre kırma işlemi yapılabilmesinden kaynaklanıyor. iOS 9 ’da saniyede 2400 şifre üzerinde işlem yapılabilirken, bu sayı iOS 10 ’da 6 milyon şifreye kadar ulaşıyor. Böylelikle kişilerin iCloud yedeklerine kolaylıkla erişim mümkün oluyor.

Apple, bu haberin üzerine yaptığı açıklamasında iOS 10 ‘daki bu sorun üzerinde titizlikle çalıştıklarını ve en kısa zamanda düzeltileceğini ifade etti.

 

(7)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER