İos uygulama geliştirme nasıl yapılır?

0
792
ios-uygulama-gelistirme-swift-xcode

MAC OS X (Macintosh İşletim Sistemi)’den mobil işletim sistemi de elde edilmiştir. Yani iOS Apple’ın geliştirdiği mobil işletim sistemidir. Öncelikle iOS iPhone akıllı telefonlar için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Daha sonra Apple tabletlerde iPad ve medya çalar İPod’da da kullanıldığını görmekteyiz.

Şimdi iOS uygulama geliştirme nasıl yapılır ona bir göz atalım;

Mobil uygulamayı yapabilmemiz için Mac Os X (Macintosh İşletim Sistemi)’ne ihtiyacımız var. Eğer bilgisayarımızda Apple marka Mac Os X (Macintosh İşletim Sistemi) yüklü değilse sanal makine programı desteğiyle Mac Os X (Macintosh İşletim Sistemi)’i kurmamız gerekmektedir. Sanal makine programı işletim sistemimizi etkilemez. Bilgisayara sanal bir ortam açar ve oraya diğer işletim sistemini yüklememizi sağlar.

Mobil uygulamayı yazabilmemiz için XCode programını kullanmaya ihtiyacımız vardır. XCode programı mobil uygulama geliştirmek için kullanılan bilgisayar programcıların kolaylıkla ve hızlıca mobil uygulamanın kodlarını yazabileceği bir programdır.

XCode programının içinde bulunan Interface Builder kısmı mobil uygulamamızı tasarlarken görsel tasarımlarını yapabileceğimiz yerdir. Program içerisindeki değişkenler ve fonksiyonlar yani ara yüzü ve kodları birbirine bağlanılır.

XCode programının içerisinde bulunan bir başka özellik Library kısmında da önceden hazırlanmış çok sayıda nesne bulabilirsiniz. Böylece iOS uygulama geliştirme nasıl yapılır sorusu az da olsa yanıtlanmıştır.

Şimdi XCode programını nereden indirebileceğimizi iOS uygulama geliştirmesinin nasıl yapılabileceğini anlatalım;

Öncelikle XCode programını Apple’ın online mağazası olan App Store’den indirebilirsiniz.
XCode programını kullanabilmek ve iOS uygulama geliştirebilmeniz için belirli programlama dillerini bilmeniz gerekmektedir. XCode programının kullandığı programlama dili Objective-C’dir. C programlama dilinden yararlanılarak yazılan bir programlama dilidir. Sonuç itibariyle durum böyle olunca C ve C++ ve C# programlama dillerinden de faydalanılmaktadır.

Önemli bilgi olarak Apple tüm bu programlama dillerinin üzerine bir başka programlama dili geliştirmiştir. Bu programlama dili Swift’dir. Swift programlama dili öğrenilmesi daha kolay bir dil olmakla birlikte kolay yazılabilen ve güvenilir bir programlama dili olması da dikkatleri üzerine çekmektedir. Hatta Objective-C, C, C++, C# programlama dillerini bilmeyen bireyler de kolaylıkla mobil uygulama yazabilir. Aynı zamanda swift diğer programlama dillerine göre daha hızlı bir proglamlama dilidir.

Sonuç olarak; XCode iOS simülatördür. Diyelim ki bir iPhone akıllı telefonunuz yok ve uygulamayı yazdınız görmek istiyorsunuz. Yazdığımız mobil uygulamayı görebilmemizi kullanmamızı sağlayan program XCode programıdır.

(77)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER