Kansızlık Artık Cep Telefonuyla Tespit Edilebilecek!

0
763

Kansızlık rahatsızlığınız olup olmadığını artık cep telefonlarınızdan saniyeler içinde öğrenebileceksiniz. Nasıl olduğunu merak mı ediyorsunuz?

Günümüzde pek çok insan kansızlıkla mücadele ediyor. Kansız olup olmadığınızı öğrenmek için doktora gitmeniz ve kan tahlili yaptırmanız gerekiyor. Ancak bilim adamlarının son yaptıkları araştırmalar insanları bu sıkıntıdan kurtaracağa benziyor.

Kansızlığı Cep Telefonu Belirleyecek

Washington Üniversitesi‘nde görevli olan bilim insanları yepyeni bir çalışmaya imza attı. Kansızlık probleminin artış gösterdiğini belirten bilim insanları, kansızlık tespiti için cep telefonlarında kullanılabilecek bir uygulama geliştirdi.

HemaApp adı verilen mobil uygulama sayesinde evinizde oturduğunuz yerde kansız olup olmadığınızı öğrenebiliyorsunuz. HemaApp uygulaması, kişinin parmağından kan değeri ölçümü yapabiliyor. Kan rengini inceleyen uygulama, kırmızı kan hücresi sayınızdan kansızlık olup olmadığını tespit ediyor.

Telefonun LED ile aydınlatılması ya da flaşının kullanılması ile gerçekleştirilen ölçüm sonucu saniyeler içinde ekrana yansıyor. Kansızlık olup olmadığını öğrenmek için hastane yoluna düşenleri çok sevindirecek bu uygulama henüz tam olarak hazır değil. Bilim insanları uygulama üzerinde hala çalıştıklarını ve daha da geliştirdikten sonra kullanıma sunacaklarını belirtti.

(39)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER