Kapağını açmadan kitap okutan teknoloji

0
738
kapak-acmadan-kitap-okumak

Bir kitabı kapağını açmadan okumak mümkün olabilir mi? MIT (Massachusetts Institute of Technology)’in yeni teknolojisiyle artık mümkün.

MIT, geliştirdiği bu teknik ile kitapseverlerin kitap kapaklarını açmadan, içerisindeki yazıları okumalarını sağlayacak.

Yıpranma olasılığı yüksek ve zarar gördükleri taktirde insanlık için kayıp olabilecek kitaplara yönelik geliştirilen teknik bu gibi kitapları güvenle muhafaza etmeye yarayacak.

Engadget’ın haberine göre MIT bilim insanlarının geliştirdikleri bir görüntüleme hesaplama sistemi ile kullanılan teknik kitap kapağını açmadan sayfaları teker teker okumalarına olanak verecek.

eski kitap

Kitaplar, Terahertz radyasyon kullanılarak taranacak ve sayfalar arasında bulunan 20 mikrometre hava boşlukları yardımıyla sayfa görüntüleri aktarılabilecek.

Uzmanlar bu çözümün, terahertz radyasyon nedeniyle zararlı olacağını savunurken eksik metin çıkarabilecek olması sebebiyle de çok güvenilir ve kullanışlı olmayacağını düşünüyorlar. MIT araştırmacıları ise yöntemin henüz test aşamasında olduğunu ifade ederken her kitap üzerinde uygulanamayacağını ve şimdilik kitabın toplam 20 sayfasının okunabildiğini belirtiyor. Kitabın ilk 9 sayfası net bir şekilde okunabilirken geriye kalan 11 sayfa ise ancak flu şekilde okunabiliyor.

(36)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER