Kilo Almak Beyni Küçültüyor

0
596

Neurobiology of Aging dergisinde çok aşırı olan kilolu insanların beyinlerinin de zayıf insanlara göre daha yaşlı olduğunu ortaya çıkaran araştırmanın sonuçları yayımlandı.
Yapılan araştırma ise, aşırı kilolu 50 yaşındaki bir insanın beyninin, 60 yaşında olan zayıf insanın beyni ile aynı göründüğünü de tespit etti.
Cambridge Üniversitesi’nde ki bilim insanları ise, çok fazla kilonun, beyinde ki bilgi akışını sağlamakta olan ve yaş ilerledikçe de kaybolan beyaz sıvı maddeyi olumsuz olarak etkilediğini söyledi.
Araştırma çerçevesinde ise yaş aralığı 20 ve 87 olan, zayıf kişiler ve aşırı kilolu olan 473 kişinin beyinleri incelenme altına alındı.
Zayıflarla karşılaştırıldığında fazla kilolu kişilerin beyinlerinde de beyaz olan bu maddenin hacminin de dikkate değer azaldığını gözlemleyen bilim insanları, fazla kilonun da ki beyni nasıl etkilediği konusunda da daha çok araştırma yapılmasının gerektiğini belirtti.
Orta Yaştan Sonra Anca Tespit Ediliyor
Beyinde bulunan bu beyaz maddenin farklılığı ise orta yaşları geçtikten sonra gözle görülür bir hale geldiği de yapılan araştırmanın sonuçlarından biri olarak kaydedildi.

(10)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER