Microsoft Su Altı Veri Merkezini Kuruyor

0
933
microsoft-su-alti-veri-merkezi

Yılların eskitemediği teknoloji devi Microsoft, haliyle elinde bulundurduğu verileri tahmin etmek çokta zor değil. Ancak bu verileri depolamak için su altını tercih ettiğini söylesek ?

İlk duyduğumuzda bizde biraz şaşırdık ancak Microsoft proje çalışanlarından Ben Cutler fazla gecikmeden sorularımıza cevap vermiş ; “Proje hakkında ilk fikri duyduğumda su ve elektriğin yan yana gelmemesi gerektiğini düşünmüştüm. Ancak biraz daha derinlemesine düşününce bu durumun çok daha kârlı olduğunu fark ettim.

microsoft-veri-merkezi

Deniz altında veri merkezi

Veri merkezleri genelde karada yer alıyor soğutma sistemi gereksinimi ise hava ile sağlandığı biliniyor ve eğer Microsoft bu projesini tamamen hayata geçirirse soğutma sistemini ihtiyacını su altından sağlayarak bedavaya getirmesi böylesi büyük bir firma için oldukça kârlı olacaktır.

microsoft-su-alti-veri-merkezi

Project Natick adı verilen proje 2013 yılından beri geliştirilmekteydi. Tabi bu projenin de akılda kalan cevabını merak ettiğimiz soruları var ve bunlardan en dikkat çekenler ise bu sistemin okyanus altındaki şartlara nasıl ayak uyduracağı ve bir sorun olduğunda suyun altına inmesi gereken çalışanların ne tarz güçlüklerle karşı karşıya olacakları…

(29)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER