Mimik kullanabilen Google’ın yapay zekası WaveNet

0
648
mimik-kullanabilen-googlein-yapay-zekasi-wavenet

Google’ın geliştirmekte olduğu DeepMind yapay zeka algoritması, insanlara özgü mimikleri gerçekleştirebilecek.

Yapay zekalar “İnsana özgü davranışları, insanlara benzer olarak yapma” amacı ile günden güne değişmekte ve gelişmekte. İnsanların sahip olduğu birçok özelliği barındıran,sohbet edebilen ve kişilerin günlük yaşantılarını oldukça kolaylaştıran yapay zekalar bu kez daha zorlu bir işe koyuldular. Duygu ve düşünceleri yüz hareketleriyle göstermek anlamına gelen mimikleri artık yapay zekalarda uygulayabilecek. Böylelikle yapay zekalar duyguları taklit etmiş olacaklar.

Google’ın DeepMind ekibinin geliştirdiği yapay sinir ağlarına sahip olacak olan WaveNet yapay zeka algoritması, robotik teknolojilerin mekaniklikten çıkması yolundaki en büyük adım olacak.

Geliştiriciler, programın mimikleri kullanma özelliğine iki teknik ile sahip olacağını açıkladılar. Bunlardan ilki geniş bir dil bilgisi haznesi olacak. Bu hazne sayesinde yapay zeka sesi ve tonlamayı mecbur kılan konuşmalarda, bir insanın belleğinde olan kelime bilgisini ve cümle kurma yetisini kullanarak konuşmayı sağlayacak. İkinci teknik ise, robotik teknolojiden kaynaklanan mekanik ses yerine normal bir insanın ses dalgalarını uygulayabilmesine olanak tanıyacak. Yapay zekaların ses dalga formlarını ve kişi sinir ağlarını bireylerin üzerlerine yerleştirdikleri hoparlörler yardımıyla kaydederek taklit edebileceklerini belirten DeepMind araştırma ekibi bu tekniğin şarkı söyleme eylemine de geliştirilebileceğini açıkladı.

google-yapay-zeka-wavenet

 

Henüz test aşamasında olan sistem şimdilik sadece İngilizce ve Mandarin Çince’si dil seçenekleriyle kullanılabiliyor.

Sistem hakkında daha ayrıntılı bilgiye DeepMind web sitesinden ulaşabilirsiniz.

(36)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER