NASA’nın Yeni Kamerası Sayesinde bir Roket Testini Süper HD izlemek Mümkün

0
528

NASA’nın geçtiğimiz Haziranda denemesini SLS’in roket test sürüşü sırasında yaptığı yeni kamerası ile çok daha detaycı bir çekim yapabilmek artık mümkün. Bu yeni teknoloji sayesinde artık birden fazla HDR kamerası ve farklı açılardan çekilmiş görüntüler ile uğraşmadan tek bir kamera ile HD kalitede görüntü alımı oldukça basit ve hızlı. İlk testini roket deneme çekimi ile başarılı bir şekilde veren bu yeni kamera NASA’nın pek çok alanda oldukça işine yarayacağa benziyor.

hasselblad-nasa-2

Eğer kameranızla daha önce bir gün doğumu fotoğrafı yakalamaya çalıştıysanız genellikle güneş fazla parlak olduğundan dolayı kameranız ekranı karartır ve net bir sonuç almanızı engeller tam tersi şekilde gece fotoğraflarında da yeterli ışık olmadığı için detayları yakalamanız oldukça güçtür. İşte NASA’nı yeni (HiDyRS-X) kamerası ışık ayarını olması gerektiği şekilde ayarlayarak gün batımında yada az ışıklı karanlık ortamlarda çok net görüntüler almanızı sağlıyor.

Aynı zamanda birçok görüntüyü tek bir video da birleştirerek daha önce filme alınamamış detayların yavaşlatılmış olarak incelenmesine de yardım ediyor.

Deneme sürecinde kamerada yaşanan bazı küçük sıkıntılara ( akımın kameraya fazla gidip kablolarda soruna yol açması gibi) rağmen başarıyla kayıt yaptı. NASA’da bu proje üzerine çalışan uzmanlardan biri olan Howard Conveys’in deneme hakkında ki görüşleri ise şu şekilde ‘ Deneme sırasında yaşanan bazı başarısızlıklar kamerayı çok daha ileriye taşıyabilmemiz için bir fırsat niteliğindendir. Başarısızlık olmadan teknoloji ve bilimde ilerleme imkansızdır.’

(9)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER