Rüyalarınızı kaydedip tekrar izlemek istermiydiniz?

0
986
rüya

Bilim dünyasını uzun süredir meşgul eden rüyalar konusunda büyük bir adım atıldı. Artık rüyalar kaydedilip izlenebilecek.

Rüyalar uzun yıllardır bilim adamlarının en çok çalıştığı konulardan biri olsa da gizemini korumaya devam etti. Rüyaların beyin aktiviteleri ve bilinçaltıyla ilişkili olduğu bir süredir bilinen bir olgu. Ve rüyaların gözlenebilir hale gelmesinin insanlık açısından kilit sorulara cevap vereceği düşünülüyor.

Yale Üniversitesi Psikoloji Profesörü Richard M. Colgate‘in uzun süredir yürüttüğü araştırma sayesinde artık rüyalar kaydedilip yeniden izlenebilir hale gelecek. Richard M. Colgate’in bu çalışması Matt Smithson‘ın illüstrasyonuyla videoya aktarıldı. MRI teknolojisiyle beynin hangi alanlarının aktif olduğunu tespit edilerek görselleştirilebiliyor. Bu da kişinin ne düşündüğüne dair veriler sağlıyor. Görselleştirme aşaması henüz çok başarılı olmadığından en güzel rüyalarınız bile kabus hissi oluşturulabilir.

Rüya görselleştirme teknolojisinin zamanla gelişeceğini dile getiren Richard M. Colgate bunun bilimden sanata bir çok alanda gelişmeyi sağlayacağını vurguluyor.

(62)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER