Samsung’tan su tutmayan Süper Hidrofobik Ekran

0
709
Samsung’tan su tutmayan Süper Hidrofobik Ekran

Samsung, Türk bilim adamı tarafından geliştirilen Süper Hidrofobik Ekran teknolojisini kullanacak.

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen akıllı telefonlar gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Belirli koşullara bağlı olarak su geçirmeyen akıllı telefonlar günümüzde oldukça yaygın olarak üretiliyor ve kullanılıyor. Samsung’un kullanacağı yeni ekran teknolojisiyle cihazın sudan zarar görme ihtimali neredeyse tamamen ortadan kalkıyor.

Süper Hidrofobik Ekran Nedir?

Süper Hidrofobik Ekran teknolojisi Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı’na bağlı Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda Materyal Kimya Grubu’nun başında bulunan Türk bilim adamı Tolga Aytuğ ve ekibiyle birlikte geliştirildi. Ekran üzerine yerleştirilen hidrofobik bir kaplama sayesinde ekranın suya maruz kaldığı durumlarda su ekrandan kayıp gidiyor. Bu teknoloji aynı zamanda ekranın toz ve kir tutmasını da engelliyor.

Samsung ‘un tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri olan AMOLED ekran teknolojisi, Samsung’un lisansını aldığı Süper Hidrofobik Ekran teknolojisi ile birleşince daha da güçlenecek gibi görünüyor.

Samsung’un şimdilik  bu teknolojiyi ne zaman kullanmaya başlayacağı belli olmasa da ilerleyen zamanlarda Galaxy serisinde Süper Hidrofobik Ekran teknolojisi kullanılacağı tahmin ediliyor.

(43)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER