Telefonların Şarj Ömrü Artıyor!

0
662

Cep telefonu kullanıcılarının en büyük dertlerinin başında şarjın çok kısa zamanda bitmesi gelir. Ancak artık bu derdin çaresi var. Yeni üretim piller, şarj bitme derdine son verecek.

Massachusetts Institute of Technology’da kurulan öğrencilerden oluşan grup, SolidEnergy isimli buluş sayesinde telefon şarjlarının ömrü uzayacak. yapılan araştırmalar sonucunda bulunan yeni pil anotsuz çalışma özelliği sayesinde şarj ömrünü iki katına kadar çıkartıyor.

Anotsuz Pille İki Kat Dayanan Şarj

yeni üretim pillerin anotsuz üretilmesi sayesinde lityum pillerin ömrü iki katına çıkıyor. Bu özellik sayesinde telefon şarjlarının bitişi geciktirilecek. Yeni üretim pillerin boyutlarında da değişiklik yaşanacak. Pillerin şu anki boyutunun yarısı kadar küçülmesi bekleniyor.

Pilin iki kat performans artışı yaşamasının temel nedeni ise telefon pillerinde kullanılan grafitin yerine ince lityum metal folyo kullanılması olarak biliniyor. Folyo sayesinde normalden daha fazla iyon saklanabiliyor ve böylece telefonun pil ömrü iki katına çıkıyor.

İki kat uzun ömürlü  pil kullanımının 2017 yılının başlarından itibaren kullanımının söz konusu olduğu belirtildi. Bu tarihten itibaren telefon ve giyilebilir cihazlarda kullanılan bu teknoloji 2018 yılından itibaren otomobillere de uygulanacak.

(31)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER