Ünlü film Avatar ve Sahne arkası

0
766

indir

Hepiniz geçen yıl çıkarılan Avatar filmini ya duymuş yada izlemişsinizdir. İlk çıktığı andan itibaren sinema dünyasında olduğu kadar film teknolojisi içinde bir çığır niteliği taşıyan bu filmin kamera arkasına bir göz atmadan olmazdı.

Öncelikle filmin konusunu olabilecek yanlış anlamalar için kısaca bilmek lazım. Dünyanın oldukça ileri çağlarında geçen film insanların, başka yaşam formlarının olduğu ve dünyanın o anki teknolojisinden daha ilkel bir gezegen bulmasıyla başlıyor. Gezegen harika ve oldukça iyi korunmuş doğal bir bitki örtüsüne sahip ve buda ileri çağlarda ham madde sıkıntısı yaşayan dünya için yeni bir sömürge merkezi demek oluyor. Gezegene ham madde çıkarmak için giden şirketler bir araştırma sayesinde insan bedenini yerli halkın beden formuna aktarabildiklerini keşfediyorlar ve böylece yerli halkı ikna ederek doğal kaynakları alma mücadelesi içinde bir askerin başından geçenler konu ediliyor. İnsan oğlunun açgözlülüğüne oldukça güzel bir dille dikkat çeken film çıktığı ilk dönemde 3D seçeneğiyle pek çok ülkede gişe rekortmeni olmuştu.

20th Century Fox tarafından 2009’da başlanan film ciddi manada çok uzun bir yapım süreci geçirmiş. Filmin bu kadar uzun sürmesinde ki asıl neden tamamen bilgisayar ortamında hazırlanmış bir ortamda geçmesine karşın animasyonla yapılıp sonradan seslendirmeyle canlandırılmış olmayışı. Oyuncuların tek tek yüz taramaları özel teknolojiler sayesinde alındıktan sonra giydirilen bilgisayar uyumlu kıyafetlerin içinde sanki dışarıda gerçek bir ortam setindeymişcesine oynamaları gerekmiş. SCI adındaki teknoloji sayesinde oyuncuların yaptığı her hareket ve yüz ifadeleri de dahil olmak üzere bilgisayara aktarılıp oradan üstlerin de yapılan animasyon işleminden sonra film şeridindeki yerlerini almışlar.

Filmin çekildiği setin içinde oyuncuları pek çok farklı açıdan kameraya alan onlarca kameraman ve aynı zamanda tavana yerleştirilmiş hareket sensörleri kullanılmış.

Film sektörüne kullandığı teknolojiyle yeni bir bakış açısı kazandıran Avatar’ı şimdiye kadar izlemediyseniz kesinlikle çok şey kaçırmışsınız diyebilirim. Filmin ikinci devam serisi hakkında bazı dedikodular olsa da ikincisinin çekilip çekilmeyeceği hala bir soru işareti olarak aklımızda duruyor.

 

(11)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER