WhatsApp Sanıldığı Kadar Güvenli Değil

0
540

iPhone telefonunuzda WhatsApp uygulamasını indirdiyseniz ve aktifseniz, sohbet sayfalarınız sanılan kadar güvenli bir şekilde saklanmayabilir. Gizlilik araştırmacısı olan bir kişi, WhatsApp uygulamasının iOS sürümünün de bazı bilgilerin telefonunuzda da erişilebilir durumda bıraktığını dile getiriyor. Bu durum ise, WhatsApp uygulamasını kullanan kişilerin kafalarında gerçekten mesajların silinip silinmediği konusunda şüphe bırakıyor.
Bir araştırmacı olan Jonathan Zdziarski, iPhone cihazında ki silinmiş olan WhatsApp’da ki sohbetlerinin de izlerini bulduğunu ve bulunan izleri de bir araya getirip sohbetlerin tekrardan oluşturmanın mümkün olabileceği üzerinde dikkat çekiyor. Zdziarski’nin bir blog yazısında bu tür izlerin, telefonlarda aylarca dolaşabildiğini söylüyor. Sohbetlerin ise gerçek olarak silinmesinin yolunu kullanılan WhatsApp uygulamasını telefondan kaldırmaktan geçtiğini aktardı. Zdziarski, buna benzeyen bir sorunun ise Apple’ın iMessage uygulamasında olduğunu da söyledi.
Araştırmacı olan Zdziarski’ye göre silinmiş olan sohbetlerin de tam anlamıyla silinmemesinden dolayı panik yapmanın gereksiz olduğunu ve sadece kullanıcının bu konuda ki bilgi sahibi olmasını ve başka kişilerinde silinmiş olan sohbetlere erişebileceğini bilmesinin yeterli olduğunu söylüyor. Araştırmacı ise bu yaşanan sorunu çözmeye yönelik olan ipuçlarını paylaşıyor.

(5)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER